SEPA 111111011 HX40J12-014 Axial Fan 12V DC 40x40x25mm Low Power Use
MPN
Brand
SEPA
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched in 4 working days
The SEPA HX40J12-014 axial fan is a compact cooling solution measuring 40 x 40 x 25 mm and operates on a 12 V DC supply. This industrial fan is ideal for component cooling in various electrical applications, ensuring efficient heat dissipation. Typical uses include cooling electronic devices and enclosures, maintaining optimal performance and preventing overheating.
Type Axial fan
Voltage 10.2 - 13.8 V
Dimensions (L x W x H) 40 x 40 x 25 mm
Bearing Type Plain bearing
Noise 22dB
Power Rating 110mA
RPM 6000 U/min
Height 25mm
Length 40mm
Lifespan 50,000h
Max. operating voltage 13.8V
Max. temperature +85°C
Min. operating voltage 10.2V
Min. temperature -10°C
Misc Attribute HX40J12-014
Number of wires 2
Width 40mm