Self Electronics SLT30-24VLG-ES LED Driver 30W 24V Surge Protection Furniture
Image Representative of Range
MPN
SLT30-24VLG-ES
41 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLT30-24VLG-ES LED driver is a constant voltage, 30 W power supply delivering 24.0 V DC and designed for use on furniture. It features robust surge protection and overvoltage safety, but is not dimmable. This unit is ideal for powering LED strips and other low-voltage lighting applications.
Type LED driver
Output Voltage 24.0V DC
Max Output Power 30W
Output Current 0A
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 165.00 x 40.00 x 30.00 mm
Height 30.00mm
IP Rating IP20
Length 165.00mm
Max. output current 1.25A
Max. temperature 50°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 200mA
Power (min.) 0W
Test mark CE; SELV,; MM; Intertek; CCC
Weight 200.00g
Width 40.00mm