Self Electronics SLT160-700IL-EU LED Driver 160W 350-700mA Surge Protection
MPN
SLT160-700IL-EU
27 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLT160-700IL-EU LED driver is a 160 W constant current power supply with adjustable output ranging from 350 to 700 mA and 120 to 228 V DC. It is suitable for use on flammable surfaces, approved for use on furniture, and includes surge protection. This LED driver is ideal for non-dimmable LED lighting applications, such as powering LED strips.
Type LED driver
Output Voltage 120V DC
Max Output Power 160W
Output Current 350mA
Input Voltage 264V AC
Colour Grey
Connection Push-in connector
Dimensions (L x W x H) 280 x 30 x 22 mm
Height 22mm
IP Rating IP20
Length 280mm
Max. output current 700mA
Max. temperature +50°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant current
Number of Outputs 1
Power (min.) 80W
Protection Class II
Weight 237g
Width 30mm