Self Electronics SLT150-24VLG-E LED Driver 150W 24V Safe for Furniture Use
Image Representative of Range
MPN
SLT150-24VLG-E
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
20 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLT150-24VLG-E LED driver provides a constant voltage of 150 W at 24 V DC, making it perfect for powering LED strips and lighting applications. It is designed with surge protection and is approved for use on furniture, but it is not dimmable. Suitable for flammable surfaces, this LED power supply is ideal for both residential and commercial environments.
Type LED driver
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 150W
Output Current 6.25A
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 185 x 60 x 31 mm
Height 31mm
IP Rating IP20
Length 185mm
Max. output current 6.25A
Max. temperature +45°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute Constant voltage
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class II
Test mark CE, SELV,mm
Weight 460g
Width 60mm