Self Electronics SLT100-24VFC-UN LED Driver 100W 24VDC Non-Dimmable Outdoor
MPN
SLT100-24VFC-UN
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
10 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLT100-24VFC-UN LED driver is a constant voltage power supply that delivers 100 W and 4.17 A at 24 V DC. It features surge protection and is approved for use on flammable surfaces and furniture, making it suitable for both indoor and outdoor applications. This LED driver is ideal for powering LED strips, but it is not dimmable.
Type LED driver
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 100W
Output Current 4.17A
Input Voltage 264V AC
Colour Silver
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 340 x 30 x 16.5 mm
Height 16.5mm
IP Rating IP67
Length 340mm
Max. output current 4.17A
Max. temperature +50°C
Min. input voltage 108V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class I
Weight 230g
Width 30mm