Self Electronics SLD40-800IL-ES LED Driver 40W 800mA 25-50V Dimmable
MPN
SLD40-800IL-ES
Available to back orderBack order, lead time 8 days
The Self Electronics SLD40-800IL-ES LED driver provides a constant current of 800 mA and is rated at 40 W, suitable for applications requiring dimmable LED lighting between 25 - 50 V DC. It features surge protection and is designed for use on flammable surfaces. Typical applications include LED strips, making it a reliable choice for indoor or outdoor lighting installations.
Type LED driver
Output Voltage 25V DC
Max Output Power 40W
Output Current 800mA
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 165 x 40 x 30 mm
Height 30mm
IP Rating IP20
Length 165mm
Max. output current 800mA
Max. temperature 40°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Number of Outputs 1
Operating Current 210mA
Power (min.) 20W
Weight 220g
Width 40mm