Self Electronics SLD30-700IL-ES LED Driver 30.8W 700mA Dimmable 22-44V DC
Image Representative of Range
MPN
SLD30-700IL-ES
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
41 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLD30-700IL-ES LED driver provides a constant current of 700 mA with an output power of 30.8 W, suitable for operating between 22 and 44 V DC and dimmable. It features surge protection and is safe for use on flammable surfaces, equipped with overvoltage protection to ensure durability. Typically used in LED strip lighting, this power supply unit is designed for reliable and consistent lighting applications.
Type LED driver
Output Voltage 22V DC
Max Output Power 30.8W
Output Current 700mA
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 165 x 40 x 30 mm
Height 30mm
IP Rating IP20
Length 165mm
Max. output current 700mA
Max. temperature 40°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute Constant current
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 160mA
Power (min.) 15.4W
Protection Class II
Test mark Getaktet
Weight 220g
Width 40mm