Self Electronics SLD20-500IL-ES LED Driver 20W 500mA Dimmable Flammable Safe
Image Representative of Range
MPN
SLD20-500IL-ES
29 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLD20-500IL-ES LED driver is a dimmable, constant current power supply delivering 20 W at 500 mA for LED applications. It includes built-in surge protection and is suitable for use on flammable surfaces, making it ideal for secure indoor lighting installations. Its overvoltage protection ensures safe operation, particularly for LED strip installations.
Type LED driver
Output Voltage 20V DC
Max Output Power 20W
Output Current 500mA
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 121 x 45 x 20 mm
Height 20mm
IP Rating IP20
Length 121mm
Max. output current 500mA
Max. temperature 40°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute Constant current
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Operating Current 120mA
Power (min.) 10W
Protection Class II
Test mark Getaktet
Weight 75g
Width 45mm