Self Electronics SLD120-24VL-E LED Driver 120W 24V DC Dimmable Safe
MPN
SLD120-24VL-E
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
67 in stock, despatched in 4 working days
The Self Electronics SLD120-24VL-E LED driver features surge protection and overvoltage safeguards, ensuring safe operation. It is suitable for installation on flammable surfaces and approved for use on furniture. Typical applications include powering LED strips, offering a constant 24 V DC and dimmable controls.
Type LED driver
Output Voltage 24V DC
Max Output Power 120W
Output Current 5A
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 223 x 64 x 32 mm
Height 32mm
IP Rating IP20
Length 223mm
Max. output current 5A
Max. temperature +45°C
Min. input voltage 198V AC
Min. temperature -20°C
Misc Attribute 1 Constant voltage
Misc Attribute 2 Pulsed
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Protection Class II
Test mark MM, CE, SELV, ENEC
Weight 665g
Width 64mm