Sealey PTB105511SS Rollcab 11 Drawer 1055mm Stainless Steel Heavy-Duty
MPN
PTB105511SS
Brand
Sealey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
  • Not available for Export
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
50 in stock, despatched in 2 working days
• Heavy-duty welded steel construction for strength and durability. • Choice of finish, textured powder coat or anti-fingerprint stainless steel, both solvent and rust resistant. • Ball bearing drawer slides provide superior performance and carry heavier loads, double sets on large drawers. • All drawers have full width sand blasted aluminium 'Lift & Latch' drawer pulls, making easy access while preventing inadvertent opening when box is being moved. • Heavy-duty Ø125mm Mag style castors, two swivel with toe brakes and two fixed on rollcabs. • Heavy-duty exterior handles on chest and cabinets. • Non-slip drawer liners supplied for all drawers. • Topchests feature gas struts on lids for easy opening. • Rollcabs (except for stainless steel versions) supplied with 12mm PVC coated MDF worktop for use as a workbench when not used with a topchest. • Integral locking system locks all drawers in each unit with the turn of a key. • All supplied with two keys. • Manufactured to the highest levels to withstand the toughest of workshop/garage conditions.
Model NoPTB105511SS
Nett Weight:96.18Kg
Specification (W x D x H):
Overall Size:1055 x 460 x 1030mm
Full Width Large Drawer (x1):945 x 385 x 135mm
Medium Drawer (x3):585 x 385 x 60mm
Medium 1/2 Drawer (x4):285 x 385 x 60mm
Large Drawer (x1):585 x 385 x 135mm
Large 1/2 Drawer (x1):285 x 385 x 135mm
X-Large Drawer (x1):585 x 385 x 210mm
X-Large 1/2 Drawer (x1):285 x 385 x 210mm