Schützinger HSPL 8568/AWG16/50/RT Safety Test Lead 4mm Red AWG16 1pc
Image Representative of Range
MPN
HSPL 8568 / AWG16 / 50 / RT
8 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger HSPL 8568/AWG16/50/RT is a red safety test lead featuring 4 mm plugs on both ends. Manufactured by Schützinger, this test lead is designed for secure and reliable electrical testing. It is typically used in electrical engineering and testing environments to ensure safe measurement connections.
Nominal Current 16A
Type Safety test lead
Colour Red
Contact Material Nickel plated
Material PA 6.6
Nominal Voltage 6000V
Temperature Range -10 - +90°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug