Schneider Electric NSYCRN68300 Steel Enclosure (600x800x300)
Image Representative of Range
MPN
NSYCRN68300
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Spain
View Full Product Range (33)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
  • Perforated door reinforcement profiles allowing fixing of equipment
  • Concealed and easily removable hinges allowing 120° opening and reversibility of door
  • Welded studs on body and door for earth continuity
  • Large gland plate
  • Depth adjustable mounting plate supports
Type Enclosure
Material Metal
Enclosure Length 300mm
Enclosure Width 800mm
Enclosure Height 600mm
Ingress Protection Rating IP55
Colour Grey
Corner model false
Couplable false
Degree of protection (NEMA) Other
Depth 300mm
EMC-version false
External Features Welded studs
Finish Polyester epoxy resin RAL-7032
Flame Resistance UL listed
Floor standing wall model false
Freestanding false
Height 600mm
IK Rating IK10
Intermediate mounting false
Material quality Other
Max. permitted load of the door(s) according to IEC 62208 240N
Max. permitted load of the enclosure according to IEC 62208 1940N
Max. permitted load of the mounting plate according to IEC 62208 1200N
Mounting plate depth-adjustable false
Number of connector holes 0
Number of doors 1
Number of locks 1
Pitched roof false
Pole fastening true
Pre-stamping false
RAL-number 7035
Series CRN
Suitable for metrical mounting false
Suitable for outdoor set-up false
Suitable for wall built-in false
Suitable for wall mounting true
Surface finishing Powder coating
Thermal dissipation (Delta T = 20 K) according to IEC/TR 60890 N/A
Transparent cover false
Width 800mm