Schneider Electric NSYCCOTH230VID ClimaSys thermostat 230V OLED -40...80°C
MPN
NSYCCOTH230VID
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Spain
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 11 days
The Schneider Electric NSYCCOTH230VID is a switchboard thermostat designed to maintain optimal temperatures within electrical enclosures. This compact unit, measuring 44 x 56 x 85 mm, operates on a 240 V AC power supply. It is ideal for applications requiring precise temperature regulation to protect sensitive equipment from overheating.
Type Enclosure thermostat
Adjustable setting value for relative air humidity N/A
Adjustment Range (Temp) -40°C
Colour Light grey
Connection Screws
Dim (L x W x H) 44 x 56 x 85 mm
Height 85mm
IP Rating IP20
Length 44mm
Max. operating voltage 240V AC
Min. operating voltage 200V AC
Model Thermostat
Mounting method Clamp mounting
Mounting Type DIN rail
Operating temperature (max.) +80°C
Operating temperature (min.) -40°C
Rated current In 4A
Rated voltage AC 50 Hz 200 - 240V
Rated voltage AC 60 Hz 200 - 240V
Rated voltage DC N/A
Switching Current (Max) 4A
Temperature adjustment range (max.) +80°C
Temperature setting range -40 - 80°C
Type of switch function Normally closed contact and normally open contact
Width 56mm