Schaffner EH24-1.0-02-10M 10mH 1A 250V Common Mode Suppression Choke Horiz.
MPN
EH24-1.0-02-10M
Order Code
Discontinued
A 10mH 1A common mode suppression choke that is designed for use as an EMC/EMI filter, especially on AC power lines. Typical applications include SMPS Input filters, filters to reduce leaking noise, electric ballast, AC/AC converters, etc.
  • Horizontal mounting
  • Dimensions 24 x 24 x 20mm
  • DC Resistance 244mΩ
  • Compact and lightweight
  • Low magnetic leakage flux
  • 250V Rated voltage
  • Operating temperature -25°C to +100°C