RECOM R-78AA15-0.5SMD DC/DC converter 15 500 mA
Image Representative of Range
MPN
R-78AA15-0.5SMD
Brand
Recom
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
RECOM R-78AA15-0.5SMD, your ultimate choice for efficient power conversion! This compact, high-performance DC/DC converter is designed to deliver a stable 15V output with an impressive 500mA current capability, making it perfect for a wide range of applications, from industrial automation to consumer electronics.
Output Voltage 15V DC
Input Voltage Range 32V
Output Current 500mA
Dim (L x W x H) 15.3 x 9.6 x 8.8 mm
Enclosure SMD 10
Height 8.8mm
Length 15.3mm
Max. output current 500mA
Min. input voltage 18V
Number of Outputs 1
Type Converter
Width 9.6mm