Quickcool QY-SHP-D8-300SA Sinter-Heatpipe 0.2 K/W 8x300mm Anti-Gravity
MPN
QY-SHP-D8-300SA
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
12 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QY-SHP-D8-300SA heat pipe, with a thermal resistance of 0.2 K/W and dimensions of 8 mm x 300 mm, efficiently conducts heat using a copper tube design. This heat pipe, manufactured by QuickCool, is ideal for thermal coupling and heat transport applications in electronics cooling. It is commonly used to enhance thermal management in computer systems and other electronic devices.
Type Heat pipe
Diameter 8mm
Dimensions (Ø x L) 8 mm x 300 mm
Fastener length (front end) 12mm
Fastener length (tail end) 6mm
Length 300mm
Material Anti-corrosive coating
Misc Attribute 2 Sintered
Q (max) at T(e) (70 °C) 61W