Quickcool QY-SHP-D3-200SA Sinter-Heat Pipe 0.8 K/W 3x200 mm Capillary System
MPN
QY-SHP-D3-200SA
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
20 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QY-SHP-D3-200SA heat pipe, with a thermal resistance of 0.8 K/W, is sized at 3 mm in diameter and 200 mm in length. It efficiently transfers heat, making it ideal for use in electronic cooling applications. This heat conduction component is commonly used to enhance thermal coupling in compact systems.
Type Heat pipe
Diameter 3mm
Dimensions (Ø x L) 3 mm x 200 mm
Fastener length (front end) 5mm
Fastener length (tail end) 1mm
Length 200mm
Material Anti-corrosive coating
Misc Attribute 2 Sintered
Q (max) at T(e) (70 °C) 11W