Quickcool QG-SHP-D6-250GN Heatpipe 6x250mm 0.1K/W Efficient Copper Unit
MPN
QG-SHP-D6-250GN
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 9 days
The QuickCool heat pipe (QG-SHP-D6-250GN) offers superior thermal conductivity with a thermal resistance of 0.1 K/W. Measuring 6 mm in diameter and 250 mm in length, it efficiently transports heat. Ideal for use in electronics cooling and other heat management applications.
Type Heat pipe
Diameter 6mm
Dimensions (Ø x L) 6 mm x 250 mm
Fastener length (front end) 9mm
Fastener length (tail end) 5mm
Length 250mm
Material nickel plated
Misc Attribute 2 Grooves
Q (max) at T(e) (70 °C) 45W