Quickcool QG-SHP-D6-200GN Heatpipe 0.1 K/W 6mm x 200mm High Efficiency
MPN
QG-SHP-D6-200GN
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 7 weeks
QuickCool's QG-SHP-D6-200GN heat pipe features a thermal resistance of 0.1 K/W and measures 6 mm in diameter by 200 mm in length. It is ideal for efficient heat conduction in electronics cooling applications. The heat pipe is suitable for use in various active component cooling and heat conduction systems.
Type Heat pipe
Diameter 6mm
Dimensions (Ø x L) 6 mm x 200 mm
Fastener length (front end) 9mm
Fastener length (tail end) 5mm
Length 200mm
Material nickel plated
Misc Attribute 2 Grooves
Q (max) at T(e) (70 °C) 45W