Quickcool QG-SHP-D6-150GN Series Heatpipe Efficient 0.1 K/W 6x150mm
MPN
QG-SHP-D6-150GN
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 9 days
The QuickCool QG-SHP-D 6-150 GN heat pipe features a thermal resistance of 0.1 K/W with dimensions of 6 mm by 150 mm. Manufactured by QuickCool, it is designed for efficient thermal conductivity. Typical applications include cooling electronic components and managing heat in compact electronic systems.
Type Heat pipe
Diameter 6mm
Dimensions (Ø x L) 6 mm x 150 mm
Fastener length (front end) 9mm
Fastener length (tail end) 5mm
Length 150mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D 6-150 GN
Misc Attribute 2 Grooves
Q (max) at T(e) (70 °C) 45W