Quickcool QG-SHP-D6-100MN Heat Pipe 6x100 mm 0.1 K/W High-Efficiency
MPN
QG-SHP-D6-100MN
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
40 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QG-SHP-D 6-100 MN heat pipe has a thermal resistance of 0.1 K/W and dimensions of 6 mm in diameter by 100 mm in length. Manufactured by QuickCool, it is designed for efficient thermal management. Typical applications include cooling systems for electronics and other heat-sensitive components.
Type Heat pipe
Diameter 6mm
Dimensions (Ø x L) 6 mm x 100 mm
Fastener length (front end) 9mm
Fastener length (tail end) 5mm
Length 100mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D 6-100 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 45W