Quickcool QG-SHP-D4-250MN Heatpipe 4x250mm 0.7 K/W High Efficiency
MPN
QG-SHP-D4-250MN
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
68 in stock, despatched in 4 working days
QuickCool manufactures the QG-SHP-D 4-250 MN heat pipe with a thermal resistance of 0.7 K/W and dimensions of 4 mm in diameter by 250 mm in length. This highly efficient heat pipe is designed to effectively transfer heat in electronic cooling systems. Typical applications include cooling in computers, telecom equipment, and other heat-sensitive devices.
Type Heat pipe
Diameter 4mm
Dimensions (Ø x L) 4 mm x 250 mm
Fastener length (front end) 7mm
Fastener length (tail end) 2mm
Length 250mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D 4-250 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 25W