Quickcool QG-SHP-D4-200MN Heat Pipe Efficient 0.7 K/W 4x200mm
MPN
QG-SHP-D4-200MN
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
51 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QG-SHP-D4-200 MN heat pipe features a thermal resistance of 0.7 K/W and measures Ø 4 mm x 200 mm. Ideal for efficient thermal management, it is commonly used in electronics cooling applications. QuickCool is the manufacturer, ensuring reliable heat transfer performance.
Type Heat pipe
Diameter 4mm
Dimensions (Ø x L) 4 mm x 200 mm
Fastener length (front end) 7mm
Fastener length (tail end) 2mm
Length 200mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D4-200 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 25W