Quickcool QG-SHP-D4-150MN Heatpipe 0.7 K/W 4mm x 150mm High Efficiency
MPN
QG-SHP-D4-150MN
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
104 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QG-SHP-D4-150MN heat pipe is designed with dimensions of 4 mm by 150 mm and offers a thermal resistance of 0.7 K/W. Manufactured by QuickCool, it is optimal for efficient heat transfer in cooling systems. These heat pipes are typically used in electronics cooling applications to manage and dissipate heat effectively.
Type Heat pipe
Diameter 4mm
Dimensions (Ø x L) 4 mm x 150 mm
Fastener length (front end) 7mm
Fastener length (tail end) 2mm
Length 150mm
Material nickel plated
Misc Attribute 1 QG-SHP-D 4-150 MN
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 25W