Quickcool QG-SHP-D3-300MN Heatpipe 0.8 K/W 3x300mm High-Eff Thermal Transfer
MPN
QG-SHP-D3-300MN
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (9)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
17 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QG-SHP-D3-300MN is a heat pipe with dimensions of 3 mm in diameter and 300 mm in length, offering a thermal resistance of 0.8 K/W. Manufactured by QuickCool, this component is ideal for efficient heat conduction in electronic devices and systems. Typical applications include cooling solutions in computers, consumer electronics, and industrial machinery.
Type Heat pipe
Diameter 3mm
Dimensions (Ø x L) 3 mm x 300 mm
Fastener length (front end) 5mm
Fastener length (tail end) 1mm
Length 300mm
Material nickel plated
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 18W