Quickcool QG-SHP-D3-200MN Heatpipe 0.8 K/W 3mm x 200mm Efficient Heat Transfer
MPN
QG-SHP-D3-200MN
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Discontinued
The QuickCool QG-SHP-D3-200MN heat pipe features a thermal resistance of 0.8 K/W and measures 3 mm in diameter by 200 mm in length. It is typically used in heat conduction applications to efficiently transfer heat. This component is ideal for electronics cooling systems where space and thermal management are critical.
Type Heat pipe
Diameter 3mm
Dimensions (Ø x L) 3 mm x 200 mm
Fastener length (front end) 5mm
Fastener length (tail end) 1mm
Length 200mm
Material nickel plated
Misc Attribute 2 Mesh
Q (max) at T(e) (70 °C) 18W