QuickCool QC9225B12H Axial Fan 12V DC 100.24m³/h 92x92x25mm
Image Representative of Range
MPN
QC9225B12H
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
60 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QC9225B12H axial fan operates at 12 V DC with an airflow rate of 100.24 m³/h. This compact cooling fan measures 92 x 92 x 25 mm, making it suitable for component cooling in industrial applications. Ideal for maintaining optimal performance, it is a reliable choice for fans and fan components requiring efficient cooling solutions.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 92 x 92 x 25 mm
Air Flow 100.24m³/h
Bearing Type Double ball bearing
Noise 36dB
Power Rating 320mA
RPM 3000 U/min
Colour Black
Connection Open end cable
Height 25mm
Length 92mm
Material Plastic
Number of wires 2
Width 92mm