QuickCool QC8025B12H Axial Fan 12V DC 68m³/h Compact 80x80x25mm
Image Representative of Range
MPN
QC8025B12H
Brand
QuickCool
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
25 in stock, despatched in 4 working days
The QuickCool QC8025B12H is an axial cooling fan operating at 12 V DC with an airflow of 67.96 m³/h. Measuring 80 x 80 x 25 mm, it is designed for industrial cooling applications. This component is typically used in electronic enclosures and other situations requiring efficient thermal management.
Type Axial fan
Voltage 12V DC
Dimensions (L x W x H) 80 x 80 x 25 mm
Air Flow 67.96m³/h
Bearing Type Double ball bearing
Noise 35dB
Power Rating 200mA
RPM 3200 U/min
Colour Black
Connection Open end cable
Height 25mm
Length 80mm
Material Plastic
Number of wires 2
Width 80mm