Piher PT15NH05103A3030 10K ±30% 0.25W 15mm Carbon Potentiometer Vertical Mount
MPN
PT15NH05103A3030
Brand
Piher
Order Code
Country of Origin
Spain
View Full Product Range (6)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
682 in stock, despatched in 4 working days
A 10K, vertically mounted 15mm trimmer potentiometer that may be adjusted with either a suitable shaft or a thumbwheel. Designed for PCB installation.
  • 0.25W
  • Carbon resistive element
  • Linear law
  • Tolerance 30%
  • Polyester substrate
  • Dust-proof enclosure
  • Slider position indicated by notch
Note: A range of adjusting shafts and thumbwheels is also available.
Type Carbon film pot
Resistance 10000O
Tolerance 30%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Side
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm