Piher PT15LV02253A3030 25K ±30% 0.25W 15mm Carbon Potentiometer Horizontal Mount
MPN
PT15LV02253A3030
Order in multiples of 1
214 in stock, despatched same dayFurther 2,136 despatched in 4 working days
A 25K, horizontally mounted 15mm trimmer potentiometer that can be adjusted with a screwdriver. Designed for PCB installation.
  • 0.25W
  • Carbon resistive element
  • Linear law
  • Tolerance 30%
Type Carbon film pot
Resistance 25000O
Tolerance 30%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Top
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm