Phoenix Contact 2203332 Universal housings - UCS 145-125-F-GD 7035
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched same dayBack-order availability date - 06/06/2026
  • Width 145 mm
  • Height 125 mm
  • Depth 47 mm
  • Dimensions 120 mm x 100 mm (Maximum circuit board dimensions)
Type Socket Straight
Plug / Socket Socket
Colour Grey
Mounting Type Chassis
Degree of protection (IP) N/A
Degree of protection (NEMA) N/A
Depth N/Amm
Height 125mm
Housing connectable N/A
Internal Features PCB mounting
Length 145mm
Material Polycarbonate
Operating Temperature - - -°C
Protection Rating IP40
RAL-number N/A
Suitable for rail mounting N/A
Surface finishing N/A
Type of enclosure N/A
Wall mounting possible N/A
Width 47mm