Pepperl+Fuchs OBE20M-R100-S2EP-IO-V31-L R100 Light Barrier Receiver
Image Representative of Range
MPN
OBE20M-R100-S2EP-IO-V31-L
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (2)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 5 weeks
Type One-way light barrier
Connector M8 (4-pin)
Dim (L x W x H) 44.5 x 21.5 x 11 mm
Height 11mm
IP Rating IP69K
Laser Class 1
Length 44.5mm
Max. operating voltage 30V DC
Max. Range 20m
Min. operating voltage 10V DC
Operating Voltage 10 - 30 V DC
Transmitter type SC laser red
Wavelength 680nm
Width 21.5mm