Omron G2RL-1-E-12DC SPCO PCB Relay 16A 12VDC
MPN
G2RL-1-E-12DC
Brand
Omron
Order Code
Country of Origin
Malaysia
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
193 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
A 12V DC high current capacity, general purpose, low profile, 16A SPCO PCB relay, part of the G2RL series from Omron.
  • High 16A current capacity
  • Low profile: 15.7mm in height
  • Conforms to VDE (EN61810-1), UL508 and CSA22.2
  • Meets EN60335-1 requirements for household products
  • Clearance and creepage distance: 10mm/10mm
  • Tracking resistance: CTI>250
  • Coil Insulation system: Class F (UL1446)
  • High sensitivity: 400mW
Coil Voltage 12V DC
Contact Configuration 1CO (SPDT)
Switching Current 16A
Coil Resistance 360O
Height 15.7mm
Length 13mm
Mounting Type PCB
Operating Temperature -40 to +85°C
Switching Voltage Max 380V AC
Type G2RL
Width 12.7mm