Omron D3V-16G-1C5 Microswitch 250 V AC 16 A 1x On/(On) Snap action
Image Representative of Range
MPN
D3V-16G-1C5
Order in multiples of 1
66 in stock, despatched in 4 working days
The Omron D3V-16G-1C5 is a durable miniature basic switch designed for reliable operation.
It features a single-pole single-throw contact form and a pin plunger actuator, supporting up to 16A.
This switch is ideal for applications in household appliances and industrial machinery.
Its compact design and robust construction ensure longevity and dependable performance.
Type Microswitch
Contact Configuration SPDT
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 6.3mm
Contact Type 1 change-over
Engineering Part No D3V16G1C5
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch Contact Current 16A
Switch position 1 x On/(On)
Switching Voltage 250V AC