Omron D3V-16-2C25 Microswitch 250V AC 16A SPST Panel Mount
Image Representative of Range
MPN
D3V-16-2C25
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 5 weeks
The Omron D3V-16-2C25 is a snap-action switch with an SPDT configuration, supporting a load of 16A at 250VAC.
It features a lever actuator for precise control.
Typical applications include use in domestic appliances and industrial machinery.
The switch is known for its reliability and durability in high-stress environments.
Type Microswitch
Contact Configuration SPST
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 4.8mm
Contact Type 1 breaker
Engineering Part No D3V162C25
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch Contact Current 16A
Switch position 1 x On/(Off)
Switching Voltage 250V AC