Omron D3V-16-1C25 Microswitch AC 250V 16A SPDT Momentary Plunger
Image Representative of Range
MPN
D3V-16-1C25
Brand
Omron
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Indonesia
View Full Product Range (32)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 6 weeks
The Omron D3V-16-1C25 is a durable microswitch designed to handle up to 250 V AC and 16 A. This miniature switch features one changeover contact suitable for on/(on) operations. Commonly used in household appliances and industrial equipment, it ensures reliable performance in controlling circuits.
Type Microswitch
Contact Configuration SPDT
Switch Function Tappet
Current Rating (Amps) 16A
Voltage Rating - AC 250 VAC
Actuator Type Pin Plunger
Actuating Force 1.96N
Connection Type C CEE 7/16 plug 4.8mm
Contact AC Voltage 250V ac
Contact Type 1 change-over
Engineering Part No D3V161C25
Engineering Series No D3V
Hazardous Area Certification No
IP Rating IP40
Maximum Operating Temperature 105°C
Mechanical Life 10000000Operations
Microswitch Type Miniature
Minimum Operating Temperature 25°C
Operating Force 1.96N
Packaging Type Bag
Product Type Micro Switch
Series 3V
Standards/Approvals RoHS
Switch position 1 x On/(On)
Switching Voltage 250V AC