NWS 109-49-VDE-205 Kraft Comb Pliers 205mm For Gripping & Cutting Tasks
MPN
109-49-VDE-205
Brand
NWS
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
Manufactured by NWS, the 109-49-VDE-205 Kraft comb pliers measure 205 mm in length. These pliers feature insulated handles suitable for electrical work, providing safety and precision. Ideal for gripping, bending, and cutting wires, they are commonly used by electricians.
Type Kraft comb pliers
Length 205mm
Material Tool steel
Rack size 483 mm (19")
Weight 185g
Wire hardness (max.) hard wire 2mm
Wire hardness (max.) medium wire 3.1mm
Wire hardness (max.) soft wire 4mm