Neomounts FPMA-DCB100DBLACK Monitor desk mount Swivelling Tiltable Black
MPN
FPMA-DCB100DBLACK
  • Free UK shipping available
View Full Product Range (57)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 14 days
Suitable For 25,4 cm (10") - 68,6 cm (27")
Rotation 360°
Add-on displays 2
Angle of rotation 360°
Colour Black
Country of origin China
Depth 8cm
Depth adjustment range 0 - 80mm
Desk thickness (max) 9cm
Harmonized System (HS) code 7326909890
Height 450mm
Height adjustment Yes
Height adjustment range 0 - 450mm
Height adjustment type Manual
Housing Material Steel
Master (outer) case gross weight 21.1kg
Master (outer) case height 525mm
Master (outer) case length 255mm
Master (outer) case net weight 16.5kg
Master (outer) case width 345mm
Max. load Capacity 10kg
Maximum screen size 68.6 cm (27)
Maximum VESA mount 100 x 100 mm
Maximum weight capacity 10kg
Maximum weight capacity (per display) 10kg
Minimum screen size 25.4 cm (10)
Minimum VESA mount 75 x 75 mm
Mounting Clamp/Grommet
Mounting Type Desk
Number of displays supported 2
Number of pivot points 1
Package depth 120mm
Package height 512mm
Package weight 5.3kg
Package width 166mm
Panel mounting interface 100 x 100,75 x 75 mm