Mercury 801.513UK 100m White Figure 8 Heavy Duty Speaker Cable
MPN
801.513UK
Brand
Mercury
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (2)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched same dayFurther 54 despatched in 3 working days
A very heavy duty twin cable from Mercury with a 'figure 8' profile ideal for high power speaker connection. Suitable for power amplifiers up to 500W output.
  • Rating 60V rms 6A
  • Overall size 9.5 x 4.5mm
  • White PVC sheath with black polarity identification stripe
  • CSA 1.32mm²
  • Strands 2 x (22 x 0.18mm (Dia)Cu + 20 x 0.18mm(Dia)CCA)
  • Current 13A max.
  • Supplied on reels of 100m
Colour Black
Number of Cores 2
Conductor Cross Section 1.50mm²
AWG Not Specified
Insulation Material Polyvinyl Chloride (PVC)
Length 100m
Type Speaker cable
Current 13A max.
Rating 60V rms 6A