Mean Well RSP-750-48 SMPSU 48V DC 15.7A 753.6W enclosed active PFC
Image Representative of Range
MPN
RSP-750-48
The Mean Well RSP-750-48 is a printed circuit board power supply unit delivering 48 V DC at 15.7 A, with a total power output of 753.6 W. It is equipped with screw terminals, making it suitable for PCB mounting and connections with solder lugs. This swith mode power supply unit is ideal for industrial applications requiring reliable and efficient power delivery.
Output Voltage 48V DC
Output Current 15.7A
Power Rating 753.6W
Number of Outputs 1
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 250.00 x 127.00 x 41.00 mm
Height 41.00mm
Length 250.00mm
Min. input voltage 90V AC
Weight 1633.33g
Width 127.00mm