Mean Well RSP-750-24 SMPSU 24V 31.3A 751.2W Enclosed universal input
Image Representative of Range
MPN
RSP-750-24
The Mean Well RSP-750-24 is a PCB mount switching mode power supply unit (SMPSU) with solder lugs for easy installation. This power supply offers a stable output of 24 V DC at 31.3 A, delivering a total power of 751.2 W with screw terminal connections. It is typically used in industrial and automation systems requiring reliable voltage regulation and high power output.
Output Voltage 24V DC
Output Current 31.3A
Power Rating 751.2W
Number of Outputs 1
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 250.00 x 127.00 x 41.00 mm
Height 41.00mm
Length 250.00mm
Min. input voltage 90V AC
Weight 1633.33g
Width 127.00mm