Mean Well RSP-750-12 SMPSU 750W 12V DC 62.5A Enclosed built-in fan
MPN
RSP-750-12
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
Manufactured by Mean Well, the RSP-750-12 is a switched mode power supply unit (SMPSU) with a DC output of 12 V and a current rating of 62.5 A, providing a substantial power output of 750 W. This PCB-mount power supply is equipped with screw terminals and is designed for applications requiring high reliability and efficiency. Typical applications include industrial automation, telecommunications, and LED lighting systems.
Output Voltage 12V DC
Output Current 62.5A
Power Rating 750W
Number of Outputs 1
Input Voltage 264V AC
Connection Screw terminal
Dimensions (L x W x H) 250.00 x 127.00 x 41.00 mm
Height 41.00mm
Length 250.00mm
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Misc Attribute 3 closed
Number of Inputs 1
Type SMPSU
Weight 1633.33g
Width 127.00mm