Mean Well OWA-60E-36 PSU 36V 1.67A 60W
MPN
OWA-60E-36
View Full Product Range (16)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well OWA-60E-36 is a bench power supply unit providing a fixed voltage of 36 V DC with a current rating of 1.67 A, delivering up to 60 W of power. It is ideal for powering various electronic devices and applications requiring stable voltage and current levels. This power supply is typically used in laboratories, workshops, or testing environments where reliable and consistent power is needed.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 36V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 1.67A
Power Rating 60W
Height 50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 220mm
Max. output current 1.67A
Max. power 60W
Min. input voltage 90V AC
Number of Outputs 1
Weight 425g
Width 105mm