Mean Well OWA-60E-12 Desktop Power Supply 12V DC 5A 60W Europlug
MPN
OWA-60E-12
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (16)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
154 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well OWA-60E-12 is a desktop power supply unit with a fixed voltage output of 12V DC, delivering up to 5A and 60W. Manufactured by Mean Well, this power supply is ideal for applications requiring reliable DC power, such as powering small electronics or laboratory equipment. Its compact design makes it suitable for desktop use. Fitted with a Europlug for European use.
Note: Not suitable for UK use.
Type Desktop Power Supply
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 12V DC
Plug Type 5.5/2.1 coaxial connector
Output Current 5A
Power Rating 60W
Height 50mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 220mm
Max. output current 5A
Max. power 60W
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 639g
Width 100mm