Mean Well OWA-200E-24 Bench PSU 24V 8.3A 199W
Image Representative of Range
MPN
OWA-200E-24
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well OWA-200E-24 is a bench power supply unit with a fixed voltage output of 24 V and a current rating of 8.3 A, providing a total power output of 199 W. It is designed for stable and reliable power delivery in laboratory or testing environments. Typical applications include powering electronic devices, components, and circuits during development and testing phases.
Type Bench PSU (fixed voltage)
Input Voltage 80-264V AC
Output Voltage 24V
Output Current 8.3A
Power Rating 199W
Connections 4-pin XLR
Height 39.5mm
Inputs Round plug CEE 7/7
Length 195mm
Max. output current 8.3A
Number of Outputs 1
Weight 1320g
Width 68mm