Mean Well NDR-480-24 DIN rail PSU 480W 1 output LED indicator
MPN
NDR-480-24
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (5)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well NDR-480-24 is a rail-mounted power supply unit (PSU) that delivers 480 W with a single output. It is designed for industrial applications, providing a reliable source of power on DIN rails. This PSU is typically used in automation and control systems, ensuring efficient energy distribution.
Type Rail mounted PSU (DIN)
Output Voltage 24V DC
Number of Outputs 1
Power Rating 480W
Dim (L x W x H) 170 x 150 x 120 mm
Height 120mm
Input voltage (max.) 264V AC
Inputs 1
Length 170mm
Max. power 480W
Min. input voltage 90V AC
Misc Attribute 1 Synchronised
Weight 1500g
Width 150mm