Mean Well LDD-700LS LED driver 700mA 2-28V DC dimmable 1pc
Image Representative of Range
MPN
LDD-700LS
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well LDD-700LS is a constant current LED driver designed for dimmable applications, delivering 700 mA with a voltage range from 2 to 28 V DC. It is typically used in LED lighting systems such as LED strips and other LED fixtures to provide reliable power control. This unit ensures efficient and adjustable illumination, making it suitable for residential and commercial lighting projects.
Type LED driver
Output Voltage 2V DC
Output Current 700mA
Input Voltage 32V DC
Colour Black
Dimensions (L x W x H) 25.4 x 10.5 x 9.3 mm
Height 9.3mm
IP Rating IP67
LED driver features dimmable
Length 25.4mm
Max. output current 700mA
Max. temperature +85°C
Min. input voltage 9V DC
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Constant current
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Test mark EAC, CE
Weight 3.4g
Width 10.5mm