Mean Well LDD-1050H-DA LED driver constant current dimmable DALI 1050mA
MPN
LDD-1050H-DA
Brand
Mean Well
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The Mean Well LDD-1050H-DA is a constant current LED driver designed to supply 1050 mA and operate within a voltage range of 3 - 45 V DC. It features DALI dimming, surge protection, and overvoltage protection. This LED driver is typically used in applications requiring reliable and dimmable power control for LED strips.
Type LED driver
Output Voltage 3V DC
Output Current 1.05A
Input Voltage 50V DC
Colour Black
Connection Pins
Dimensions (L x W x H) 40.6 x 23.5 x 10.1 mm
Height 10.1mm
IP Rating IP65
Length 40.6mm
Max. output current 1050mA
Max. temperature +85°C
Min. input voltage 6V DC
Min. temperature -40°C
Misc Attribute Constant current
Number of Inputs 1
Number of Outputs 1
Weight 18g
Width 23.5mm