Mean Well ELG-240-48A-3Y LED driver 240W 2.5-5A 43.2-52.8V DC IP65
MPN
ELG-240-48A-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
Mean Well's ELG-240-48A-3Y LED driver is a constant voltage and constant current LED transformer. It provides an adjustable 240 W power output with a current range of 2.5 - 5 A and a voltage range of 43.2 - 52.8 V DC. The driver is ideal for use on flammable surfaces, includes surge protection and overvoltage features, and has a PFC circuit, making it suitable for powering LED strips in various
Type LED transformer
Output Voltage 43.2V DC
Max Output Power 240W
Output Current 2.5A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 244 x 71 x 37.5 mm
Height 37.5mm
IP Rating IP65
Length 244mm
Max. output current 5A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 180W
Protection Class I
Weight 1.050g
Width 71mm