Mean Well ELG-240-24B-3Y LED driver 240W 10A 12-24V DC IP67 dimmable
MPN
ELG-240-24B-3Y
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched in 4 working days
The Mean Well ELG-240-24B-3Y LED driver provides constant voltage and constant current with a power rating of 240 W and a current of 10 A, operating within 12 - 24 V DC. It features a 3-in-1 dimmer, surge protection, overvoltage protection, and includes a PFC circuit, making it suitable for outdoor applications and installation on flammable surfaces. This robust LED transformer is ideal for driving LED strips and installations requiring reliable
Type LED transformer
Output Voltage 12V DC
Max Output Power 240W
Output Current 10A
Input Voltage 305V AC
Colour Metal
Connection Open end cable
Dimensions (L x W x H) 244 x 71 x 37.5 mm
Height 37.5mm
IP Rating IP67
Length 244mm
Max. output current 10A
Max. temperature 90°C
Min. input voltage 100V AC
Min. temperature -40°C
Number of Outputs 1
Power (min.) 180W
Protection Class I
Weight 1.050g
Width 71mm